Zespół Comhlan

Zespół tańca irlandziego i szkockiego Comhlan - jeden z dwóch najstarszych w Polsce zespołów zajmujących się tańcami irlandzkimi i najstarszy prezentujący tańce szkockie. Jego historia rozpoczęła się w 1993 roku.

Zespół wykonuje tańce irlandzkie (step dances, céili dances) i szkockie (highland dances, country dances, ceilidh dances). Od czerwca 2001 roku Comhlan jest grupą afiliowaną przy Royal Scottish Country Dance Society (Królewskim Stowarzyszeniu Tańców Szkockich). Jest to największa na świecie organizacja zrzeszająca grupy oraz indywidualnych tancerzy wykonujących szkockie tańce dworskie (country dances).

Zespół Comhlan współpracuje z wieloma zespołami grającymi muzykę irlandzką i szkocką, m. in. Carrantuohill, Częstochowa Pipes & Drums, Rimead, Cztery Refy, Beltaine. Występuje także z muzykami i tancerzami Opery Śląskiej. Zespół brał udział w kilkudziesięciu większych imprezach (i kilkuset mniejszych) w kraju i za granicą. Do najważniejszych można zaliczyć: Festyn Archeologiczny w Biskupinie, występ dla irlandzkiego noblisty Seamus'a Heaney'a, występ dla Ambasadora Irlandii w Polsce Parick'a McCabe'a, Przystanek Woodstock w Żarach, Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich "CRACOVIA DANZA", Festiwal Celtycki w Dowspudzie, Szkockie Gry w Sychrowie, jak również wielokrotne występy w programach TV.

www.comhlan.art.pl