Zespół Tuatha de Danaan

Zespół Tuatha de Danaan powstał w 2001 roku jako pierwsza we Wrocławiu grupa zajmująca się tańcem irlandzkim. Tuatha de Danaan to w irlandzkiej mitologii lud pochodzący od bogini-matki Danu. Jego członkowie znajdują się w panteonie bóstw celtyckich, wywodzili się z niego również mityczni Wysocy Królowie Irlandii.

Artyści o sobie:
W obecnym składzie tańczymy od października 2005. Oprócz założycielek zespołu tańczą w nim również byli uczniowie Hani Janeckiej. Jesteśmy grupą studentów wrocławskich uczelni, których połączyła miłość do irlandzkiej muzyki i tańca oraz niezwykła przyjaźń.

Występowaliśmy zarówno na profesjonalnych scenach, jak i w pubach, szkołach i na festynach. Od dwóch lat wspieramy naszymi występami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Co roku nasze pokazy uświetniają dzień świętego Patryka we wrocławskich pubach.

Nasze umiejętności rozwijaliśmy podczas warsztatów z nauczycielami z Polski i zagranicy. Większość z nich to certyfikowani nauczyciele Komisji Tańca Irlandzkiego - TCRG. Uczyliśmy się u Anne Marie Cunningham TCRG (tancerki show Riverdance), Stephena Scariffa tTCRG (solisty lord of the Dance, tancerza Riverdance, współtwórcy Irish Dance Invasion), Sarah Clark TCRG (solistki Lord of the Dance i Feet of Flames), Marty Sikory TCRG, Małgorzaty Mielcarek TCRG, Catherine Gallagher (tancerki Riverdance i współtwórczyni Celtic Fusion) oraz Joanny Ochędowskiej (tancerki trójmiejskiego zepołu Elphin).

Od listopada 2006 współpracujemy z Kevinem McCormack ADCRG i szkołą Anne-Marie Cunningham Dance Academy.

www.tuatha.bho.pl