Zespół Setanta

Setanta to warszawska grupa tańca irlandzkiego, założona w styczniu 2001 roku.

Artyści o sobie:
Działalność rozpoczęliśmy z początkiem trzeciego tysiąclecia - jednak skupiająca również osoby z wcześniejszym doświadczeniem w tańcu irlandzkim. Od początku istnienia grupa jest związana z warszawskim Domem Kultury Włochy, gdzie w każdy weekend odbywają się nasze intensywne treningi.

Setantę można oglądać na największych polskich imprezach tanecznych, takich jak Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, przeglądy 10 lat tańca irlandzkiego w Polsce oraz Scena Otwarta Tańca Irlandzkiego. Występujemy również w całej Polsce na innych festiwalach i przeglądach oraz na mniejszych imprezach, w tym często na imprezach komercyjnych. Tańczymy także do muzyki na żywo wykonywanej przez zespoły grające muzykę irlandzką, a tancerze z naszego zespołu towarzyszyli gdańskiej grupie Elphin w trasie po Niemczech jako show Dublin Dancers, Wielokrotnie występowaliśmy w popularnych programach telewizyjnych, poświęcano nam artykuły w prasie. Często półoficjalnie tańczymy też dla zabawy w pubach i na koncertach muzycznych.

A co Setanta prezentuje na występach? Otóż mieszankę nowoczesności i tradycji, czyli dwa różne nurty taneczne. Są to więc efektowne autorskie choreografie sceniczne, dla których punktem odniesienia są widowiska taneczne, a także wymagające dużych umiejętności tańce solowe i gorąco przyjmowany przez publiczność step irlandzki. Na występach można też zobaczyć dynamicznie wykonane układy tańców figurowych i tradycyjnych lub nieco zmodyfikowanych tańców céili. Nowoczesność i tradycja obecne są także w strojach do tańca - nawiązujących do stylistyki widowisk tanecznych. Setanta przywiązuje dużą uwagę do muzyki wykorzystywanej podczas pokazów, starając się dobrać taką, która jak najlepiej pasuje do charakteru danego tańca. W odróżnieniu od grup stricte tradycyjnych chętnie sięga po utwory stanowiące mieszankę folku irlandzkiego oraz innych gatunków muzycznych - od rocka przez jazz po Vivaldiego.

Grupa skupia tancerzy w różnym wieku, często z poprzednim doświadczeniem tanecznym lub sportowym - wszystkich nas łączy to nietypowe hobby, większość także zainteresowanie kulturą Irlandii, przede wszystkim jej porywającą muzyką. Dla niektórych jest wyłącznie hobby, inni traktują uczestnictwo w zespole na wpół profesjonalnie, starając się osiągnąć maksimum satysfakcji z doskonalenia swojej techniki czy też tworzenia nowych kroków i układów tanecznych - na ogół inspirowanych konkretnym utworem muzycznym.

Staramy się powiększać nasz repertuar, szlifować technikę i szukać dalszej inspiracji do tworzenia choreografii grupy biorąc udział w warsztatach, letnich szkołach i zajęciach indywidualnych prowadzonych przez uznanych irlandzkich nauczycieli, takich jak Mary McElroy ADCRG, Sarah Clark TCRG, Catherine Gallagher (Riverdance) i inni. W roku 2004 nasza tancerka Marta Sikora jako jedna z dwóch pierwszych osób w Polsce zdała egzamin i otrzymała uprawnienia nauczycielskie Conditional TCRG An Coimisiun Le Rinci Gaelacha (Komisji Tańca Irlandzkiego) z siedzibą w Dublinie, największej światowej organizacji skupiającej nauczycieli tańca irlandzkiego.

Nasze kwalifikacje potwierdzają osiągnięcia na egzaminach i konkursach tańca irlandzkiego. Od 2005 r. tancerki Setanty biorą udział w egzaminach na stopnie taneczne Komisji Tańca Irlandzkiego, osiągając w nich bardzo dobre wyniki. Od 2006 roku reprezentacja Setanty i szkoły tańca ISTA bierze udział w europejskich zawodach tańca irlandzkiego, zdobywając wysokie miejsca i liczne medale.

Tancerze Setanty prowadzą również naukę tańca zgodną z programem Komisji Tańca Irlandzkiego w Dublinie - kursy i warsztaty dla ogólnopolskiej Szkoły Tańca Irlandzkiego ISTA, a także warsztaty dla tancerzy w innych miastach i zajęcia podczas imprez tanecznych takich jak Celtyckie Lato ISTA.

www.setanta.art.pl