strojenie radioodbiornika

Ustaw potencjometr 1K Gain na max w prawo,
Ustaw potencjometr 10K VOLUME na max w lewo a potem na 1/4 w prawo.
Włącz zasilanie.

W 90% przypadków, po podłączeniu zasilania układ nie działa.
W takim przypadku należy iść spać i zabrać sie do strojenia na drugi dzień, albo kupić na bazarze radioodbiornik FM za 10zł i dać sobie spokój z elektroniką.

Dla wytrwałych:

Jeśli masz farta, to radio gra.
Jeśli masz pecha to sprawdź, czy po dotknięciu nóżki 3 układu LM386 słyszysz brummmmmmm.... Jeśli tak, to układ wzmocnienia działa, lecz na wejściu nie ma poprawnego sygnału. Szukaj błędu w sekcji FM - kondensator strojeniowy, filtry, tranzystor.

Kręć potencjometrem 1K (GAIN) aby uzyskać max wzmocnienie bez wzbudzenia. Ustaw potencjometr 10K (VOLUME) na max głośność bez wzbudzenia. Jeśli nie słychać charakterystycznego szumu reakcji to znaczy, że prawdopodobnie masz problem z tranzystorem. To dlatego zastosowałem "podstawkę" z listwy GoldPin dla tranzystora. FET'y są wredne... Boli je przegrzanie, a nawet przepięcie z nie uziemionej lutownicy. Kup nową sztukę za parę groszy i spróbuj ponownie. Ten układ ma to do siebie, że jeśli polutowałeś wszystko dokładnie i użyłeś poprawnych elementów, to musi działać. Nie poddawaj się :)

Jeśli chcesz się podzielić doświadczeniami z budowy tego układu, prześlij opis, zdjęcia, filmiki. Twoje materiały mogą się pojawić na tej stronie.

Miłej zabawy. Juliusz. juliusz@lo-zywiec.pl