montaż elementów elektronicznych na płytce pcb

Przygotowanie do montażu:

Sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne elementy.
Lutuj. Na początku podstawkę pod układ scalony, podstawkę pod tranzystor, potem cewki, kondensatory i oporniki. Na końcu kondensator strojeniowy i antenę. Nie przegrzewaj. Max 3 sekundy. Lutownica z grotem - nie transformatorowa! Przyda się lupa (badaj, czy nie ma zwarć) i miernik - sprawdzaj od razu zimne luty, potem trudno je wykryć. Cyna o średnicy 1mm dla większości elementów a dla układu scalonego i podstawki pod tranzystor 0.5mm.

Płytka PCB od strony laminatu - schemat montażowy

Wlutowane elementy od strony laminatu.

Płytka PCB od strony miedzi.

Kondensator strojeniowy:

Widok od strony gałki. Kondensator strojeniowy zazwyczaj ma 6 wyprowadzeń. Możesz użyć pary 1-2 lub 5-6. Wymaga to pewnych eksperymentów (szczególnie, jeśli nie masz miernika pojemności). Ja użyłem 5-6. W każdym przypadku stator (element nieruchomy) ma mieć połączenie z masą układu, podobnie, jak wyprowadzenie obudowy kondensatora.

Uwagi:

Zanim zaczniesz lutowanie, poeksperymentuj na starej płytce PCB.
Używaj "trzeciej ręki".
Jeśli coś pójdzie nie tak - napij się piwa, nazajutrz wytraw nową płytkę i lutuj ponownie :)

Lutujemy: grot na górze - cyna na dole. Max 3 sekundy!

Zwróć uwagę na to, że rezystory i kondensatory ceramiczne nie mają biegunowości i mogą być lutowane w dowolny sposób. Inaczej jest z kondensatorami elektrolitycznymi, bateriami, tranzystorami i potencjometrami! Niewłaściwe wlutowanie zazwyczaj skutkuje spaleniem elementów lub niepoprawnym działaniem całego urządzenia!

SPRAWDŹ BIEGUNOWOŚĆ trzy razy przed wlutowaniem - potem jest zazwyczaj za późno...

Przed podłączeniem zasilania jeszcze raz obejrzyj rysunek "Płytka PCB od strony laminatu - schemat montażowy" na górze tej strony, są tam "plusy" i "minusy".
Na moich obrazkach wyjście audio jest podłączone bezpośrednio do komputerowej kolumienki 3W. Złącze jack można podłączyć do słuchawek lub wzmacniacza m.cz.

Wstaw układ scalony (nóżka nr 1 jest oznaczona kropką), wstaw tranzystor, sprawdź styki. Zamontuj tulejki dystansowe, zamocuj płytkę, najlepiej na metalowym podłożu (pomoże to w uniknięciu niepożądanych wzbudzeń podczas regulacji układu).

Zmontowany układ odbiornika.