płytka drukowana pcb

Przytnij laminat jednostronny do wymiarów 127x47mm. Możesz wykonać większą płytkę w/g swojego uznania.
Uwaga, poniższe rysunki są poglądowe, oryginalne skany do pobrania znajdują się na dole tej strony!

Wydrukuj szablon z otworkami. Igłą przebij otworki w wydrukowanym szablonie. Naklej wydruk na płytkę od strony miedzi. Za pomocą pisaka niezmywalnego przenieś punkty wiercenia z szablonu na miedź. Za pomocą punktaka zrób wgłębienia pod otwory. Najpierw rozwierć wszystkie otwory wiertłem 0.8-1mm a potem rozwierć otwory mocujące. Ich średnica zależy od typu kondensatora, złącza jack, wyłącznika i elementów dystansowych. U mie 3mm i 6mm. Otwór pod odczep cewki L1 (środkowy) musi być szerszy! (2x1mm) Otwory pod podstawkę układu scalonego najlepiej sprawdzić za pomocą płytki uniwersalnej z rastrem 2.54mm.

Czyszczenie płytki:

Przed wykonaniem rysunku ścieżek wyszoruj miedź (szorstka gąbka do mycia garnków i CIF). Osusz płytkę. Staraj się nie dotykać miedzi palcami (dobre są cienkie rękawiczki jednorazowe).

Rysowanie ścieżek:

Przygotuj foliopisy rozmiar S (do ścieżek) i rozmiar M (do zamalowywania). Ma to być foliopis permanentny, niezmywalny. Najpierw zamaluj punkty lutownicze, w większości wypadków okrągłe, a przy scalaku i kondensatorze strojeniowym prostokątne. Następnie ekierką z podcięciem do rysowania tuszem (rapidografem) narysuj ścieżki. Na końcu swoje logo i duże powierzchnie masy. Jeśli coś pójdzie nie tak - użyj pałeczki do czyszczenia uszu zamoczonej w zmywaczu do paznokci mamy/żony/siostry/......./ itp. aby usunąć niepoprawną kreskę. Można też zmyć wszystko i zacząć od nowa :)

Pomalowana płytka PCB

Wytrawianie płytki:

Do wytrawiania użyj np. chlorku żelaza (gotowy roztwór w płynie, 1l). Chlorek nie wymaga podgrzewania, szybko trawi w temperaturze pokojowej (u mnie 7 minut). Ma też wady - silnie brudzi, użyj roboczego ubrania i rękawiczek. Zrób uchwyt do płytki z drutu w izolacji (przewlecz go przez otwory montażowe). Użyj plastikowych pojemników np. po śledzikach. Wytrawiaj miedzią w dół, poruszaj płytką w roztworze aż do pełnego wytrawienia nie pomalowanych obszarów. Opłukaj płytkę w wodzie i osusz ją.

Wytrawiona płytka

Szablony do pobrania TUTAJ
Drukuj w oryginalnym rozmiarze na A4, bez skalowania.